Czym są i jak działają folie grzewcze?

Elektryczne folie grzewcze zbudowane są z jednorodnej struktury z mikrowłókna węglowego zalaminowanej w wytrzymałe tworzywo sztuczne PET. Po bokach arkusza folii znajdują się dwie elektrody, jedna fazowa, druga neutralna. Po dostarczeniu energii elektrycznej, atomy węgla zaczynają się nagrzewać, oddając ciepło do otoczenia. System działa ogrzewając podczerwienią tak jak tradycyjna wodna podłogówka. W przeciwieństwie do systemów konwekcyjnych (gdzie ciepłe powietrze idzie do góry), energia promiennika jest przekazywana w kierunku, jaki sami wyznaczymy. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić takie folie w ścianie lub w suficie.

Gdzie folie grzewcze sprawdzą się najlepiej?

Zdecydowanie w nowych budynkach; pasywnych lub wysokoenergooszczędnych, ew. w budynkach po solidnej termomodernizacji do standardu domów energooszczędnych. Folie grzewcze to systemy z oporowo przepływającym prądem. Na 1 kWh pobranej przez nie energii elektrycznej jesteśmy w stanie odebrać prawie tyle samo energii cieplnej (jedyna strata występuje na przewodach, ok 1%). Dla porównania, powietrzna pompa ciepła, sezonowo, z 1kWh jest w stanie dostarczyć nam 3-5 razy więcej energii cieplnej z powietrza. Dlatego systemy te są odpowiednie dla budynków o bardzo niskim parametrze ucieczki ciepła – rachunki pozostają wtedy na bardzo niskim poziomie. Niezaprzeczalną przewagą folii grzewczych są natomiast koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, jest to bowiem jeden z najtańszych i najmniej awaryjnych systemów grzewczych na rynku. W porównaniu do innych systemów odchodzi nam koszt wykonania podłogówki wodnej, grzejników, zwalnia się kotłownia/ maszynownia. Sterowanie również odbywa się za pomocą taniego i prostego termostatu elektronicznego. Sama folia grzewcza jako element grzejny jest właściwie bezawaryjna i długowieczna – nie występuje tam przepływ żadnych czynników, nie ma elementów mechanicznych, przy których mogło by występować tarcie, nie występują wysokie temperatury. Maksymalna temperatura zależy od modelu, zazwyczaj jest to 40 st. C dla modelu podłogowego lub 60 st. C dla modelu sufitowego.

W Prospect Energy możesz liczyć na profesjonalne podejście do kwestii doboru urządzenia grzewczego. Jeżeli nie posiadasz projektu budynku z charakterystyką energetyczną, przeprowadzamy własny, darmowy audyt energetyczny mający określić parametry budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne.