Najtańsze ogrzewanie

Pompy ciepła powietrze-woda – oferowane przez nas pompy ciepła to urządzenia grzewcze, których dolnym źródłem energii jest powietrze atmosferyczne. Są to urządzenia elektryczne, jednak pobór energii elektrycznej jest 3-5 razy niższy od standardowych elektrycznych systemów grzewczych, jak np. grzałki, piece elektrodowe, czy folie grzewcze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pompa potrzebuje tej energii jedynie do podtrzymania pracy poszczególnych jej elementów, np. pompki obiegowej, czy sprężarki. Ciepło pozyskiwane jest z zasysanego przez wentylator jednostki zewnętrznej powietrza, nawet przy dwucyfrowych ujemnych temperaturach. Jak to w ogóle możliwe? W pompach ciepła do transportu ciepła używa się tzw. czynników chłodniczych, które zamarzają dopiero w ekstremalnych temperaturach, poniżej -100 st. C. Dzięki temu są w stanie transportować niewielkie ilości ciepła nawet w ujemnych temperaturach, jest ono później kumulowane w dalszym procesie pracy pompy i oddawane do układu górnego źródła domu (grzejniki lub podłogówka). Obecnie nie ma na rynku bardziej energooszczędnych urządzeń niż pompy ciepła i nie zapowiada się, aby to miało ulec zmianie.

Bardzo ważnym aspektem przy tego rodzaju urządzeniach jest jego odpowiednie zwymiarowanie do budynku i potrzeb użytkowników. Dobrze dobrana pompa ciepła nie może być ani za niskiej, ani za wysokiej mocy, ponieważ zamiast generować oszczędności, zacznie generować straty (np. niedogrzewanie budynku przy zbyt niskiej mocy lub szybsze zużycie sprężarki przy zbyt wysokiej mocy). W Prospect Energy możesz liczyć na profesjonalne podejście do kwestii doboru urządzenia grzewczego. Jeżeli nie posiadasz projektu budynku z charakterystyką energetyczną, przeprowadzamy własny, darmowy audyt energetyczny mający określić parametry budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne.

Idealnym rozwiązaniem dla stworzenia prawdziwie energooszczędnego budynku jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła – jedno produkuje energię elektryczną, natomiast drugie ją konsumuje. Pomimo rosnących cen energii elektrycznych, pompa ciepła jest najtańszym w eksploatacji urządzeniem grzewczym, nawet bez fotowoltaiki.