Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe

Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym i chciałbyś zacząć produkować energię na własne potrzeby, od 1 kwietnia 2022 roku jest to uproszczone. Nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła pojęcie prosumenta zbiorowego. Dzięki niej, mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą mieć swój udział w fotowoltaice na wspólnym dachu i w ten sposób mogą obniżać indywidualne rachunki za prąd. Możliwe jest także zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie lub na dachu bloku mieszkalnego we własnym zakresie. Wymaga to jednak uzyskania zgody spółdzielni.

W nowym systemie rozliczeń -net billing- sprzedajesz wyprodukowaną i niezużytą na potrzeby bieżące energię po comiesięcznie ustalonej dla prosumentów stawce. W momencie zapotrzebowania kupujesz ją od dostawcy energii elektrycznej, korzystając z portfela zasilonego sprzedaną przez siebie energią. Z portfela tego można jednak dokonać zakupu jedynie samej energii elektrycznej, koszty dystrybucyjne należy opłacić z własnej kieszeni. Decydując się na fotowoltaikę, uwzględniając udział kosztów dystrybucyjnych, jak i pozostałe czynniki, na takim obiekcie można liczyć na obniżenie rachunków jak w domu jednorodzinnym, o ok 70%.

Budynki użyteczności publicznej

Darmowa energia ze Słońca zaczęła zdobywać również dachy budynków użyteczności publicznej. Jest to sensowne rozwiązanie, ze względu na dzienny harmonogram pracy takich placówek, czyli wtedy, kiedy mamy produkcję z paneli. Występuje wtedy wysoka autokonsumpcja energii – zużycie energii na potrzeby bieżące, bezpośrednio z paneli, z pominięciem licznika i rachunków.

Zapraszamy wspólnoty, spółdzielnie oraz wszelkie placówki użyteczności publicznej do składania zapytań ofertowych. W Prospect Energy wykonamy profesjonalny projekt z rozmieszczeniem paneli i przewidywanymi uzyskami oraz dokładną analizę rentowności instalacji fotowoltaicznej.