Firma z fotowoltaiką to rachunki niższe o 80%

Czy zastanawiałeś się, ile korzyści może przynieść fotowoltaika dla firmy? Obecnie nie ma lepszego połączenia, niż firma z dziennym harmonogramem funkcjonowania i założoną instalacją fotowoltaiczną. Dzieje się tak za sprawą wysokiej autokonsumpcji energii – zużycia energii na potrzeby bieżące, bezpośrednio z paneli, z pominięciem licznika i rachunków. Fotowoltaika produkuje energię, kiedy świeci Słońce, a firma ją na bieżąco zużywa. Roczny współczynnik autokonsumpcji w firmach może wynieść nawet 70%. Dla porównania, autokonsumpcja w indywidualnych gospodarstwach domowych jest na poziomie ok 30%.

W nowym systemie rozliczeń -net billing- sprzedajesz wyprodukowaną i niezużytą na potrzeby bieżące energię. Sprzedaż odbywa się po comiesięcznie ustalonej dla prosumentów stawce. W momencie zapotrzebowania kupujesz ją od dostawcy energii elektrycznej, korzystając z portfela zasilonego sprzedaną przez siebie energią. Z portfela tego można jednak dokonać zakupu jedynie samej energii elektrycznej, koszty dystrybucyjne należy opłacić z własnej kieszeni. Realnie w skali roku, uwzględniając udział kosztów dystrybucyjnych, jak i pozostałe czynniki, rachunki można obniżyć o ok 80%. Decydując się na magazyn energii, możesz jeszcze bardziej podwyższyć ten współczynnik. Jeżeli w bilansie rocznym jakaś kwota pozostanie w Twoim wirtualnym portfelu, możesz odebrać 20% tej kwoty.

Główną różnicą pomiędzy starym (net metering), a nowym (net billing) systemem rozliczeń jest to, że obecnie instalacji nie warto przewymiarowywać. Budujemy je nieco mniejsze niż kiedyś. Rozliczamy się już nie w ilości wysłanych/ oddanych kWh (odzyskując 80% lub 70% wysłanej do sieci energii), a w wartości tych kWh, sprzedając/ kupując je. Na rachunku pozostaje więcej opłat niż poprzednio, jednak oszczędzamy dodatkowo na różnicy wielkości instalacji. Stale rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że nie ma lepszego rozwiązania, niż fotowoltaika dla firmy.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Czym się kierować? W Prospect Energy możesz liczyć na profesjonalne doradztwo! Wykonamy także projekt z rozmieszczeniem paneli i przewidywanymi uzyskami oraz dokładną analizę rentowności instalacji fotowoltaicznej w twojej firmie.