Postaw na własną fotowoltaikę i obniż rachunki nawet o 70%

Jak rozliczana jest fotowoltaika? W nowym systemie rozliczeń -net billing- sprzedajesz wyprodukowaną i niezużytą na potrzeby bieżące energię. Sprzedaż odbywa się po comiesięcznie ustalonej dla prosumentów stawce. W momencie zapotrzebowania kupujesz ją od dostawcy energii elektrycznej, korzystając z portfela zasilonego sprzedaną przez siebie energią. Z portfela tego można jednak dokonać zakupu jedynie samej energii elektrycznej, koszty dystrybucyjne należy opłacić z własnej kieszeni. Realnie w skali roku, uwzględniając udział kosztów dystrybucyjnych, jak i pozostałe czynniki, rachunki można obniżyć o ok 70%. Decydując się na magazyn energii do fotowoltaiki, możesz jeszcze bardziej podwyższyć ten współczynnik. Jeżeli w bilansie rocznym jakaś kwota pozostanie w twoim wirtualnym portfelu, możesz odebrać 20% tej kwoty.

Główną różnicą pomiędzy starym (net metering), a nowym (net billing) systemem rozliczeń jest to, że obecnie instalacji fotowoltaicznych nie warto przewymiarowywać i budujemy je nieco mniejsze niż kiedyś. Rozliczamy się już nie w ilości wysłanych/ oddanych kWh (odzyskując 80% lub 70% wysłanej do sieci energii), a w wartości tych kWh, sprzedając/ kupując je. Na rachunku pozostaje więcej opłat niż poprzednio, jednak oszczędzamy dodatkowo na różnicy wielkości instalacji. Ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej, fotowoltaika jest najlepszym z możliwych parasoli ochronnych.

Dotacje dla gospodarstw indywidualnych

Przyszli użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mają do wyboru szereg różnych programów wsparcia:

– Program “Mój Prąd 4.0” – dla instalacji o mocy 2-10 kWp – dotacja od 6 000 zł na samą instalację PV, do 20 500 zł na instalację PV z magazynem ciepła, energii i systemem inteligentnego zarządzania energią

– Ulga termomodernizacyjna 17%/32% – możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym od podatku 17% lub 32% wartości instalacji

– Program “Czyste Powietrze” – dla instalacji o mocy 2-10 kWp – dotacja do 5 tys. zł (zamiennie z “Moim Prądem 4.0”)

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Czym się kierować? W Prospect Energy możesz liczyć na profesjonalne doradztwo! Wykonamy także projekt z rozmieszczeniem paneli i przewidywanymi uzyskami oraz dokładną analizę rentowności instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu.


Powrót